Монарх-довгохвіст чорний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Монарх-довгохвіст чорний
Самець чорного монарха-довгохвоста (Кіото)
Самець чорного монарха-довгохвоста (Кіото)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Монархові (Monarchidae)
Рід: Монарх-довгохвіст (Terpsiphone)
Вид: Монарх-довгохвіст чорний
Terpsiphone atrocaudata
(Eyton, 1839)
Підвиди

(Див. текст)

Синоніми
Muscipeta atrocaudata
Посилання
Вікісховище: Terpsiphone atrocaudata
Віківиди: Terpsiphone atrocaudata
ITIS: 563361
МСОП: 22707151
NCBI: 1236707

Монарх-довгохвіст чорний[2] (Terpsiphone atrocaudata) — вид горобцеподібних птахів родини монархових (Monarchidae). Мешкає в Східній Азії.

Чорний монарх-довгохвіст (Баско, Батанес, Філіппіни))
Чорний монарх-довгохвіст (підвид T. a. periophthalmica)

Довжина самців становить 35-45 см, враховуючи довгий хвіст, довжина самиць становить 17-18 см, вага 18-19 г. Виду притаманний статевий диморфізм. У самців голова чорна з фіолетовим відблиском, груди чорнувато-сірі, нижня частина тіла білувата, верхня частина тіла рівномірно темно-каштанова або бордова. Хвіст чорний, центральні стернові пера видовжені. На відміну від споріднених видів, у самців чорних монархів-довгохвостів відсутня біла морфа. Самиці мають подібне до самців забарвлення, однак дещо менш яскраве, верхня частина тіла у них темно-коричнева. Очі чорні, навколо очей сині кільця. Дзьоб короткий, синій, лапи чорні. Представники підвиду T. a. illex мають менші розміри і темніше забарвлення, ніж представники номінативного підвиду. У представників підвиду T. a. periophthalmica верхня частина тіла повністю чорна з пурпуровим відблиском, лише живіт білий.

Підвиди

[ред. | ред. код]

Виділяють три підвиди:[3]

Поширення і екологія

[ред. | ред. код]

Чорні монархи-довгохвости гніздяться в Японії, Південній і Північній Кореї, на Тайвані та на Філіппінах. Взимку вони мігрують до Філіппін, Малайзії, Індонезії і південного Таїланду. На міграції регулярно трапляються в Східному Китаї та Індокитаї, бродячі птахи спостерігалися на Далекому Сході Росії. Популяція Тайваню є осілою. Чорні монархи-довгохвости живуть в широколистяних помірних лісах і вічнозелених субтропічних лісах, на плантаціях і в садах, на висоті до 1000 м над рівнем моря. Живляться комахами, яких ловлять в польоті. Сезон розмноження в Японії триває з кінця травня по серпень.

Збереження

[ред. | ред. код]

МСОП класифікує стан збереження цього виду як близький до загрозливого. Чорним монархам-довгохвостам загрожує знищення природного середовища в місцях їх зимівлі.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. BirdLife International (2016). Terpsiphone atrocaudata: інформація на сайті МСОП (версія 2021.3) (англ.) 09 липня 2022
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Gill, Frank; Donsker, David, ред. (2022). Monarchs. World Bird List Version 12.1. International Ornithologists' Union. Процитовано 09 липня 2022.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Brazil, Mark. The Birds of East Asia: China, Taiwan, Korea, Japan, Russia. A & C Black Publishers Ltd., 2009